جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 100 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alizadeh B, Ghasemi A, Arabameri E, Rezaei M. Motor skills in intellectual disability children: assessment and its relation with some effective factors. MEJDS. 2017; 7 :100-100
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-877-fa.html
علیزاده بهمن، قاسمی عبداله، عرب عامری الهه، رضایی میثم. مهارت‌های حرکتی در کودکان با ناتوانی هوشی: ارزیابی و ارتباط آن با برخی از عوامل مؤثر. مجله مطالعات ناتوانی. 1396; 7 () :100-100

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-877-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
2- دانشگاه تهران
3- دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد
چکیده:   (1460 مشاهده)
چکیده
هدف: تحقیقات اندکی در ارزیابی مهارت‌های حرکتی کودکان با ناتوانی هوشی صورت گرفته است. سطح بالایی از مهارت‌های حرکتی می‌تواند به لذت مادام‌العمر از فعالیت بدنی، مشارکت در ورزش و شیوهٔ زندگی سالم کمک کند. هدف از انجام این تحقیق ارزیابی مهارت‌های حرکتی کودکان با ناتوانی هوشی و ارتباط آن با سطح هوش، تعداد خواهر و برادر و وضعیت اجتماعی-اقتصادی خانواده و مقایسه بین دختران و پسران و در میان دانش‌آموزان شهر و روستا بود.
روش‌بررسی: تحقیق حاضر توصیفی و از نوع همبستگی بود. ۱۲۴ کودک با ناتوانی هوشی (۵۸ دختر و ۶۶ پسر) ۱۰-۷ساله به‌صورت نمونه‌گیری هدفمند از جامعهٔ دردسترس انتخاب شدند. برای ارزیابی مهارت‌های حرکتی از آزمون (MABC-2) استفاده شد. از آزمون تی مستقل و ضریب همبستگی اسپیرمن برای تحلیل داده‌ها استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج مطالعه نشان داد که ۸۰٫۶‌درصد کودکان دارای مشکلات حرکتی شدید، ۷٫۳‌درصد در مرز مشکلات حرکتی و تنها ۱۲٫۱ درصد فاقد مشکلات حرکتی بودند. هیچ‌گونه تفاوت معناداری بین دختران و پسران و همچنین بین دانش‌آموزان روستا و شهر در مهارت‌های حرکتی یافت نشد. به‌علاوه بین سطح IQ با هر سه زیرمقیاس چالاکی دستی، دریافت-پرتاب و تعادل آزمون مجموعهٔ ارزیابی حرکت برای کودکان ویرایش دوم (MABC-2)، همبستگی مثبت و معناداری وجود داشت (۰٫۰۱ نتیجه‌گیری: افراد با ناتوانی هوشی مشکلات زیادی در انجام تکالیف حرکتی دارند که به نظر می‌رسد با شدت یافتن درجهٔ ناتوانی هوشی، مشکلات حرکتی نیز بیشتر می‌شود.
متن کامل [PDF 976 kb]   (538 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb