جلد 8 - شماره سال ۱۳۹۷                   ‫جلد (8): 63 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Roohi R, Soltani A, Zeinodini Z, Razavi Nematollahi V S. Effectiveness of Acceptance and Commitment Therapy on Self-Compassion and Distress Tolerance in Students with Social Anxiety Disorder. mejds. 2018; 8 :63-63
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-824-fa.html
روحی رمینا، سلطانی امان‌الله، زین الدینی زهرا، رضوی‌ نعمت‌الهی ویدا‌ سادات. اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) بر افزایش شفقت به خود، و تحمل آشفتگی در دانش‌آموزان با اختلال اضطراب اجتماعی. مجله مطالعات ناتوانی. 1397; 8 () :63-63

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-824-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد کرمان
چکیده:   (1055 مشاهده)

چکیده
هدف: این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر افزایش «شفقت به خود» و تحمل آشفتگی در دانش‌آموزان با «اختلال اضطراب اجتماعی» (SAD) در دورۀ متوسطۀ دوم انجام شد. این مداخله به‌جای تمرکز مستقیم بر تغییر رویدادهای روان‌شناختی، به دنبال تغییر کارکرد این رویدادها و رابطۀ فرد با آن‌ها از طریق راهبردهایی مانند پذیرش یا گسلش‌شناختی است.
روش‌بررسی: این مطالعه به‌صورت نیمه‌آزمایشی همراه با پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعۀ آماری، دانش‌آموزان دختر متوسطه در شهر تهران بودند که از بین آن‌ها ۶۰ نفر انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه ۳۰ نفره آزمایش و کنترل تقسیم شدند. از سه پرسش‌نامۀ استاندارد اضطراب اجتماعی، شفقت به خود و تحمل آشفتگی برای سنجش متغیرهای پژوهش استفاده شد. همۀ مراحل آماری با استفاده از نرم‌افزار SPSS انجام و داده‌ها نیز با تحلیل کوواریانس چندمتغیره تحلیل شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان می‌دهد که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر افزایش شفقت به خود کلی (۱۴۲٫۱۹=F و ۰٫۷۲=η و ۰٫۰۵>p) و تحمل آشفتگی کلی (۳۲۵٫۸۸=F و ۰٫۸۶=η و ۰٫۰۵>p) در دانش‌آموزان با اختلال اضطراب اجتماعی در دورۀ متوسطه دوم مؤثر بوده است.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌ها نتیجه می‌گیریم که از درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (Act) می‌توان به‌مثابه رویکردی مؤثر در افزایش سلامت روانی دانش‌آموزان استفاده کرد.
 

متن کامل [PDF 686 kb]   (567 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb