مقالات درحال آماده‌سازی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (66 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال اضطراب اجتماعی ترسی بارز و مستمر است از شرمنده شدن در موقعیت های اجتماعی و یا در زمان انجام فعالیت در حضور دیگران است. این اختلال یکی از شایع ترین اختلال های اضطرابی است که با ترس بارز و مستمر از موقعیت های اجتماعی یا عملکردی که در آن ممکن است فرد مورد ارزیابی قرار گیرد، مشخص می­شود. هدف پژوهش حاضر اثربخشی آموزش پذیرش و تعهد بر باورهای فراشناختی و نقص پردازش­های شناختی- هیجانی دانشجویان مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی بود.
روش بررسی: روش این پژوهش نیمه آزمایشی و با طرح پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه دانشجویان دختر و پسر دانشگاه پیام نور چابهار بودند. نمونه­گیری این پژوهش شامل 36 نفر (18 نفر گروه آزمایش و 18 نفر گروه کنترل) بودند که به صورت خوشه ای چند مرحله ای انتخاب شدند. برای جمع­آوری داده­ها از مقیاس اضطراب اجتماعی، مقیاس پردازش هیجانی و پرسش­نامه نارسایی­های شناختی استفاده شده است.(تحلیل آماری؟؟)
نتایج: نتایج تحلیل کوواریانس چند متغیری (MANOVA) نشان داد که آموزش پذیرش و تعهد در افراد گروه آزمایش با کاهش نقص پردازش­های شناختی (001/0>p) و افزایش مولفه­های پردازش­های هیجانی همراه بوده است (001/0>p)؛ در حالی که در هیچ یکی از مؤلفه­های فراشناخت تفاوت معنی­داری مشاهده نشد (005/0<p).
نتیجه­گیری: به نظر می­رسد هنگامی که افراد مضطرب اجتماعی تلاش می­کنند که از مهارت­های شناختی و هیجانی خود استفاده کنند و یا با دیگران به شیوه مناسبی تعامل داشته باشند، سطوح بالای اضطراب، عملکرد آنان را تضعیف و یا حتی تخریب می­کند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb