مقالات درحال آماده‌سازی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (58 مشاهده)

زمینه و هدف: دانش­آموزان دارای اختلال یادگیری خاص، گروهی از دانش­آموزان را تشکیل می­دهند که علی­رغم برخورداری از توان ذهنی عادی، در کارکرد عصبی، پردازش اطلاعات در مغز، و یادگیری برخی مطالب درسی مشکلاتی دارند. از این رو، هدف پژوهش حاضر بررسی تاثیر اثربخشی آموزش مهارت­های ادراکی حرکتی بر عملکرد خواندن، نوشتن و ریاضی این دسته از دانش­آموزان بود.

روش بررسی: روش پژوهش از نوع شبه آزمایشی و با استفاده از طرح پیش­آزمون- پس­آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل کلیه دانش­آموزان دارای اختلال یادگیری خاص دوره ابتدایی شهرستان ساری (217N=) در سال تحصیلی 92-1391 بودند، و نمونه پژوهش شامل 50 دانش­آموز دختر و پسر دارای اختلال یادگیری خاص (شامل 25 نفر به عنوان گروه آزمایش و 25 نفره به عنوان گروه کنترل) بودند که با روش نمونه­گیری تصادفی ساده، از بین جامعه آماری ذکر شده انتخاب گردیدند. از مصاحبه تشخیصی و آزمون­ هوش ریون برای شناسایی و همتاسازی آزمودنی­ها و از آزمون محقق ساخته برای جمع­آوری داده­ها مورد نیاز جهت مقایسه آزمودنی­ها استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده­ها نیز از طریق تحلیل کوواریانس چندمتغیره صورت گرفت.

یافته­ها: نتایج حاصل از تحلیل داده­ها نشان داد، آموزش مهارت­های ادارکی حرکتی بر مهارت­های خواندن، نوشتن و ریاضی دانش آموزان دارای اختلال یادگیری خاص تاثیر داشته است (001/0p≤).

نتیجه­گیری: ارائه آموزش مهارت های ادراکی- حرکتی به دانش آموزانی که از اختلال یادگیری خاص رنج می برند، می تواند عملکرد تحصیلی دانش آموزان را در مهارت های خواندن، نوشتن و ریاضی بهبود بخشد.

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb