جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Heidarian A, Sajjadian I, Heidari S. Effectiveness of group-base acceptance and commitment therapy on mindfulness and acceptance in mothers of children with autism spectrum disorders. mejds. 2017; 7 :28-28
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-718-fa.html
حیدریان سامانی اندیشه، سجادیان ایلناز، حیدری شادهی ُسمیه. اثربخشی گروه‌درمانی مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر ذهن‌آگاهی و پذیرش مادران دارای کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم. مجله مطالعات ناتوانی. 1396; 7 () :28-28

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-718-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران
چکیده:   (3875 مشاهده)


چکیده
زمینه وهدف: اختلالات طیف اوتیسم یکی از بیماری‌های عصبی‌رشدی دوران کودکی است که والدین را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی درمان گروهی مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر ذهن‌آگاهی و پذیرش مادران با کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم انجام شد. 
روش‌بررسی: روش پژوهش نیمه‌آزمایشی و از نوع پیش‌آزمون‌پس‌آزمون با گروه کنترل و دورهٔ پیگیری یک‌ماهه بود. جامعهٔ آماری شامل تمامی مادران دارای کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم و مراجعه‌کننده به آموزشگاه‌های استثنائی زیرنظر بهزیستی شهر اصفهان بود. نمونه‌گیری در یک مرکز مشخص به‌شیوهٔ دردسترس انجام شد. ۳۰ نفر از مادران دارای کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم براساس ملاک‌های ورود و خروج انتخاب شدند و به‌طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند (هر گروه ۱۵ نفر). آزمودنی‌ها قبل و بعد از مداخله و یک‌ماه بعد در مرحلهٔ پیگیری، به پرسشنامه‌های پژوهش شامل پرسشنامهٔ پنج‌وجهی ذهن‌آگاهی بائر و همکاران و پذیرش و عمل نسخهٔ دوم باند و همکاران پاسخ دادند. در گروه آزمایش درمان گروهی مبتنی‌بر پذیرش و تعهد براساس بستهٔ درمانی لیلیس و همکاران انجام شد؛اما مداخله‌ای بر گروه کنترل صورت نگرفت. 
یافته‌ها: نتایج تحلیل واریانس برای اندازه‌گیری‌های تکراری نشان داد که بین گروه آزمایش و کنترل در سه مرحله از پژوهش، در نمرات همهٔ وجوه ذهن‌آگاهی، مشاهده (۰٫۰۰۱ نتیجه‌گیری: باتوجه به نتایج، برای افزایش ذهن‌آگاهی و بهبود پذیرش مادران دارای کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم می‌توان از درمان گروهی مبتنی‌بر پذیرش و تعهد استفاده کرد.

 

متن کامل [PDF 598 kb]   (1492 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۱۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb