جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Iranshahi A, Ghalehnoee M. An Evaluation of the Access of seniors with Physical Disabilities to Required Facilities in Urban Spaces; the Case of Chahar Bagh-e Abbasi Street of Isfahan. mejds. 2017; 7 :37-37
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-652-fa.html
ایرانشاهی ایوب، قلعه نویی محمود. ارزیابی دسترسی سالمندان دارای ناتوانی‌های جسمی‌حرکتی به امکانات لازم در فضاهای شهری، نمونهٔ موردی خیابان چهارباغ عباسی اصفهان. مجله مطالعات ناتوانی. 1396; 7 () :37-37

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-652-fa.html


1- دانشگاه هنر اصفهان
چکیده:   (3577 مشاهده)


چکیده
زمینه و هدف: هدف این پژوهش استخراج شاخص‌های کیفیت دسترسی در شهر دوستدار سالمند برای سالمندان دارای ناتوانی‌های جسمی‌حرکتی و ارزیابی آن در خیابان چهارباغ عباسی اصفهان است.
روش‌بررسی: این پژوهش ازنظر روش توصیفی‌تحلیلی بود. برای جمع‌آوری اطلاعات در آن از مطالعه‌های کتابخانه‌ای و میدانی استفاده شد. ابتدا به استخراج شاخص‌های ممهم‌تر مرتبط با کیفیت دسترسی پرداخت. برای سنجش برخی از شاخص‌ها، تعداد ۱۰۰ پرسشنامه استفاده و بعضی شاخص‌ها نیز براساس روابط تعریف‌شدهٔ نگارندگان و استانداردها سنجش شد. درنهایت بااستفاده از نرم‌افزار SPSS سنجش میزان مطلوب‌بودن تمامی شاخص‌ها انجام شد. 
یافته‌ها: دسترسی به سرویس‌های بهداشتی با ۸۲درصد مطلوب‌بودن، دسترسی به فضاهای استراحت و نشستن با ۷۸درصد و نداشتن‌موانع عبوری در مسیرهای پیاده‌رو با ۸۲درصد، شاخص‌های مطلوب‌تر شناخته شدند. محل‌های عبور عابران پیاده با ۱۳درصد مطلوب‌بودن، ورودی ساختمان‌ها ازنظر رمپ و پلهٔ استاندارد با ۳۱درصد و همچنین عبور و پارک وسایل‌نقلیه در مسیرهای پیاده‌رو با ۳۲درصد، شاخص‌های ضعیف‌تر در این خیابان بودند.
نتیجه‌گیری: باوجود مشکل‌هایی همچون وجود وسایل نقلیهٔ موتوری در پیاده‌روها که با کیفیت‌هایی مانند راحتی، آسایش سالمندان در ارتباط‌ بوده، به‌نظر می‌رسد بررسی این کیفیت‌ها امری ضروری است؛ زیرا هر کدام از این کیفیت‌ها در فضاهای شهری راه را برای رسیدن به شهر دوستدار سالمند هموار می‌کند.
 

متن کامل [PDF 799 kb]   (1179 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: معماری و شهرسازی
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۳۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb