جلد 5 -                   ‫جلد (5): 316 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghalehnoee M, Iranshahi A. Legibility Evaluation of Urban Spaces for the Senior Citizens with Disability: The Case of Chahar Bagh-e Abbasi Street of Isfahan. MEJDS. 2015; 5 :316-324
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-606-fa.html
قلعه‌نویی محمود، ایرانشاهی ایوب. ارزیابی خوانایی فضاهای شهری برای سالمندان دارای ناتوانی: نمونه موردی خیابان چهارباغ عباسی اصفهان. مجله مطالعات ناتوانی. 1394; 5 () :316-324

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-606-fa.html


1- دانشگاه هنر اصفهان
چکیده:   (5344 مشاهده)

هدف: هدف از این پژوهش استخراج شاخص‌های ارزیابی کیفیت خوانایی در فضای شهری برای سالمندان دارای ناتوانی و سنجش آن‌ها در خیابان چهارباغ عباسی اصفهان می‌باشد.
روش‌بررسی: این پژوهش توصیفی تحلیلی بوده و برای جمع‌آوری اطلاعات در آن از مطالعات کتابخانه‌ای و میدانی استفاده شده است. ابتدا مفاهیم و مبانی مرتبط با سالمندی و شهرسازی و نحوه ارتباط آنان بررسی‌شده، سپس براساس گفته‌های نظریه‌پردازان مختلف به استخراج شاخص‌های کیفیت خوانایی فضاهای شهری دوستدار سالمند پرداخته شده است. برای سنجش برخی از شاخص‌ها از تعداد ۱۰۰ پرسشنامه بهره گرفته شده است. برخی شاخص‌ها نیز بر اساس رابطه تعریف‌شده توسط نگارندگان و بر اساس استانداردها سنجش می‌شود. در نهایت با استفاده از نرم‌افزار SPSS به سنجش میزان مطلوبیت تمامی شاخص‌ها پرداخته شد.
یافته‌ها: یافته‌های حاصل از میانگین داده‌های شاخص‌های پرسشنامه‌ای و یکسان‌سازی آن با داده‌های شاخص‌های میدانی در نرم‌افزار spss نشان می‌دهد که رنگ‌بندی کف با ۱۰۰ درصد و رنگ‌بندی جداره‌ها با ۹۸ درصد، مطلوب‌ترین شاخص‌های پژوهش و نقشه‌ها و علائم ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی با صفر درصد، نشانه‌گذاری در کفسازی برای مسیریابی با صفر درصد و همچنین ابعاد و اندازه‌های بلوک‌های ساختمانی با ۵ درصد مطلوبیت، ضعیف‌ترین شاخص‌ها در خیابان چهارباغ عباسی اصفهان برای سالمندان دارای ناتوانی بودند.
نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد با وجود نامطلوب بودن خوانایی این خیابان، بررسی سایر کیفیت‌های اساسی مورد نیاز سالمندان دارای ناتوانی همچون ایمنی و امنیت، دسترسی و آسایش و راحتی ضروری است. با استفاده از نتایج پژوهش راهکارهایی همچون استفاده از ایستگاه‌هایی با نقشه‌ها و علائم مطلوب مسیریابی، استفاده از بلوک‌های ساختمانی در ابعاد و اندازه استاندارد و مطلوب، نشانه‌گذاری در کفسازی ها در مکان‌های شلوغ و پرازدحام برای بهبود کیفیت خوانایی فضای خیابان چهارباغ عباسی اصفهان و مسیریابی سالمندان به خصوص سالمندان مبتلا به بیماری‌های ذهنی ارائه شد.

متن کامل [PDF 984 kb]   (1039 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۰/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb