جلد 5 -                   ‫جلد (5): 146 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farhadian M, Rajabzadeh A, Shayegan Nejad V, Sharif Khah M, Khorvash F. Balance and Depression in Patients with Multiple Sclerosis. mejds. 2015; 5 :146-151
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-538-fa.html
فرهادیان مجید، رجب‌زاده علیرضا، شایگان‌نژاد وحید، شریف‌خواه مصطفی شریف‌خواه، خوروش فریبرز. تعادل و افسردگی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس. مجله مطالعات ناتوانی. 1394; 5 () :146-151

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-538-fa.html


چکیده:   (12837 مشاهده)

هدف: افسردگی یکی از علائم شایع در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) است. علل متعددی منجر به افسردگی در این بیماران می‌شود. در این میان می‌توان به ناتوانی‌های حرکتی و ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمرهٔ زندگی اشاره نمود که تعادل یکی از عوامل تأثیرگذارتر در این زمینه‌هاست. ازاین‌رو هدف ما در این مطالعه، بررسی ارتباط تعادل با افسردگی در بیماران مبتلا به MS بود.

روش‌بررسی: این پژوهش به روش توصیفی-تحلیلی از نوع مقطعی انجام شد. جامعهٔ هدف را مراجعان مبتلا به MS بیمارستان‌های شهر اصفهان تشکیل می‌دادند. نمونه‌گیری به‌صورت در دسترس انجام شد. از میان ۹۵ مراجع ارزیابی‌شده تعداد ۳۵ بیمار طبق معیارهای ورود و خروج پژوهش وارد مطالعه شدند. پس از ثبت اطلاعات دموگرافیک جهت بررسی تعادل و افسردگی، از پرسشنامهٔ افسردگی بک و مقیاس تعادلی برگ استفاده شد. محاسبات آماری با استــفاده از نرم‌افزار SPSS-18 و آزمون همبسـتگی اسپیرمن در سطح خطای ۵‌درصد (۰٫۰۵>p) انجام شد.

یافته‌ها: نمونه‌های شرکت‌کننده در این پژوهش شامل ۲۱ زن و ۱۴ مرد با دامنهٔ سنی ۶۰-۲۰ (۸٫۹۲±۳۲) سال بود. میانگین نمرات حاصل از مقیاس برگ، ۱۰٫۱۲±۴۵٫۱۴ و پرسشنامهٔ بک، ۹٫۶۵±۱۷٫۷۴ به دست آمد. نتایج محاسبات آماری نشان داد که بین تعادل و افسردگی ارتباط معناداری وجود دارد (۰٫۰۰۴=p، ۰٫۴۸۵-=r).

نتیجه‌گیری: با‌ توجه به اینکه مشکلات تعادل و افسردگی در نمونه‌های این مطالعه دیده ‌شد و همچنین اثرات منفی آن بر جنبه‌های مختلف زندگی بیماران MS، وجود ارزیابی‌هایی در این زمینه‌ها جهت برنامه‌ریزی جامع درمانی و توان‌بخشی ضروری به نظر می‌رسد.

متن کامل [PDF 518 kb]   (2212 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۴/۳/۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۴/۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb