جلد 5 -                   ‫جلد (5): 270 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mostafa M S, Ostovar Z, Danesh E. Comparing different copying styles and risk-taking behaviors in patients with AIDS and healthy individuals. MEJDS. 2015; 5 :270-276
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-498-fa.html
مصطفی مریم سادات، استوار زهره، دانش عصمت. مقایسه سبکهای مقابله با استرس و میزان خطر پذیری در بیماران مبتلا به ویروس نقص ایمنی اکتسابی (HIV) و افراد عادی. مجله مطالعات ناتوانی. 1394; 5 () :270-276

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-498-fa.html


چکیده:   (9973 مشاهده)

هدف: آنچه تعادل روانی و حتی جسمانی در افراد را حفظ می‌کند، مقابله صحیح و منطقی با محرکهای استرس زاست. در موارد شدید ناتوانی مقابله با استرس، امکان بروز رفتارهای ناهنجار و همچنین مخاطره آمیز نیز به طور قابل توجهی فزونی میابد. پژوهش حاضر با هدف مقایسه سبک‌های مقابله با استرس و میزان خطرپذیری دربیماران مبتلا به ویروس نقص ایمنی اکتسابی وافراد عادی انجام شده است.

روش‌بررسی: در این پژوهش، ۵۰ بیمار مبتلا به ویروس نقص ایمنی اکتسابی در محدوده سنی ۲۰ تا ۴۵ سال مراجعه کننده به مرکز بهداشت والفجر در تهران در سال ۱۳۹۲ و ۵۰ نفر از افراد عادی و غیر مبتلا نیز به عنوان شاهد وارد مطالعه شدند. از فرم کوتاه پرسشنامه مقابله با شرایط پر استرس ارائه شده توسط اندلر و پارکر و از پرسشنامه قدرت ریسک برای ارزیابی قدرت خطر پذیری استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون ANOVA و آزمون تی انجام شد.

 یافته‌ها: نتایج نشان داد که تفاوت معناداری بین دو گروه افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی اکتسابی و افراد عادی از لحاظ متغیرهای وابسته ترکیب شده (مهارت‌های مقابله با استرس، میزان خطر پذیری) وجود داشت (۰٫۰۰۱>p). تفاوت معناداری در تمامی خرده مقیاس‌های مهارت‌های مقابله با استرس (سبک‌های مسئله مدار ۰٫۰۰۱>p، هیجان مدار ۰٫۰۰۱>p، اجتنابی ۰٫۰۰۱>p و توجه گردانی ۰٫۰۰۱>p) وجود داشت و تنها در متغیر سرگرمی اجتماعی ۰٫۰۵۶=p تفاوت معناداری در دو گروه مشاهده نشد، ضمناً تفاوت معناداری در میزان خطرپذیری این دو گروه وجود داشت (۰٫۰۰۱>p).

نتیجه‌گیری: افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی اکتسابی در شرایط پر استرس در مقایسه با افراد عادی بیشتر سبکهای هیجان مدار و اجتنابی به کار می‌برند و همچنین دارای قدرت ریسک بالاتری در مقایسه با افراد عادی می‌باشند.

متن کامل [PDF 671 kb]   (1861 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۴/۲/۹ | پذیرش: ۱۳۹۴/۵/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb