جلد 5 -                   ‫جلد (5): 99 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jamshidi F, Akbarfahimi M, Khalafbeigi M, Taherkhani H. Investigating the Relationship between the Facial Emotion Recognition and Social Function-among Schizophrenia Patients. MEJDS. 2015; 5 :99-108
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-435-fa.html
جمشیدی فرخنده، اکبرفهیمی ملاحت، خلف‌بیگی میترا، طاهرخانی حمید. بررسی ارتباط بازشناسی هیجانی چهره با عملکرد اجتماعی مبتلایان به اسکیزوفرنیا. مجله مطالعات ناتوانی. 1394; 5 () :99-108

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-435-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی همدان
2- دانشگاه علوم پزشکی ایران
3- مرکز توان‌بخشی بیماران روانی مزمن طلوع
چکیده:   (11781 مشاهده)

هدف: افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا به‌دلیل اختلال در عملکرد اجتماعی دچار نقصان در مهارت‌های بین فردی و اجتماعی می‌شوند. یکی از عوامل مؤثر در عملکرد اجتماعی توانایی بازشناسی چهره است. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط بازشناسی هیجانی چهره با عملکرد اجتماعی مبتلایان مرد اسکیزوفرنی و مقایسهٔ آن با گروه همسان سالم بود.

روش‌بررسی: روش این مطالعه توصیفی‌-تحلیلی و مقایسه‌ای است. ۲۰ فرد سالم و ۲۰ مبتلا به اسکیزوفرنیای همسان از نظر سن، جنس و تحصیلات از نظر توانایی تطابق و نامیدن هیجانی چهره با آزمون محقق‌ساخته و مهارت‌های ارتباطی، توسط پرسشنامهٔ مهارت‌های ارتباطی و تعاملیAssessment of Communication and Interaction Skills (ACIS) ارزیابی شدند. نمونه‌گیری در بیماران ساکن مرکز توان‌بخشی طلوع و خانه‌های حمایتی تهران به‌صورت سرشماری و در افراد سالم به‌روش در دسترس بود.

یافته‌ها: دو گروه از نظر امتیاز مهارت‌های ارتباطی و تعاملی (۰٫۰۵۰=p)، نامیدن چهره‌های عصبانی (۰٫۰۲۱=p)، تعداد و زمان واکنش تصاویر با هیجان متفاوت (۰٫۰۰۳=p) و (۰٫۰۰۱=p) و زمان واکنش تصاویر با هیجان یکسان دارای تفاوت معنا‌داری بودند (۰٫۰۵۰=p). همچنین ارتباط معناداری بین نامیدن چهره‌های خوشحال با مهارت‌های ارتباطی و تعاملی در گروه بیمار (۰٫۰۵۰=p)، بین تعداد تصاویر با هیجان متفاوت با بُعد مبادلهٔ اطلاعات در گروه سالم (۰٫۰۴۷=p) و بین زمان واکنش تصاویر با هیجان متفاوت با بُعد مبادلهٔ اطلاعات در گروه بیمار (۰٫۰۱۸=p) مشاهده شد.

نتیجه‌گیری: با‌توجه به اینکه تنها در چند مورد، بازشناسی هیجانی چهره با مهارت‌های ارتباطی و تعاملی در بیماران اسکیزوفرنیا مرتبط بود، لذا به بررسی عمیق‌تر و وسیع‌تر نیاز دارد.

متن کامل [PDF 609 kb]   (2836 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۳/۷/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۳/۹/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb