مقالات درحال آماده‌سازی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (276 مشاهده)
زمینه و هدف: آسیب‌پذیری زنان سرپرست خانوار در سطح فردی و هم در سطح اجتماعی به کاهش سلامت اجتماعی در زنان منجر می‌شود، لذا پژوهش حاضر باهدف نقش شفقت به خود و تحمل پریشانی در سلامت اجتماعی زنان سرپرست خانوار انجام شد.
مواد و روش: پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش را کلیه زنان سرپرست خانوار تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) در سال 1397 شهرستان بهارستان تشکیل می‌دادند؛ که به روش نمونه‌گیری در دسترس بر اساس جدول مورگان، 291 نفر انتخاب شدند. ابزارهای مورداستفاده جهت دستیابی به اهداف پژوهش عبارت بودند از: مقیاس تحمل پریشانی سیمون و گاهر (2005)، فرم کوتاه مقیاس شفقت خود نف (2003) و پرسش‌نامه سلامت اجتماعی کییز (2004)، جهت تحلیل داده، از روش‌های آمار توصیفی مانند محاسبه میانگین، انحراف معیار و نیز از شاخص‌های آمار استنباطی آزمون همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه به شیوه گام‌به‌گام استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد، بین شفقت به خود و تحمل پریشانی با سلامت اجتماعی ارتباط مستقیم و معنی‌داری وجود دارد، همچنین این متغیرها می‌توانند به شکل معنی‌داری سلامت اجتماعی را پیش‌بینی نمایند.
 نتیجه‌گیری: انتظار می‌رود ارتقاء شفقت به خود و تحمل پریشانی، باعث ارتقاء سلامت اجتماعی زنان سرپرست خانوار شود. امید است این نتایج زمینه را برای بهبود آن ابعاد و ارتقاء سلامت اجتماعی اقشار مختلف جامعه فراهم نماید.
متن کامل [PDF 299 kb]   (42 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb