مقالات درحال آماده‌سازی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- تهران. وزارت ورزش و جوانان
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
3- دانشگاه تهران
چکیده:   (518 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: ضعف مهارت های اجتماعی تأثیر منفی بر عزت نفس و شناخت فردی، عملکرد اجتماعی و تحصیلی، روابط بین فردی و درونی کودکان با اختلال کم­ توجهی وبیش فعالی می­ گذارد. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی آموزش گروهی مهارت­های اجتماعی بر بهبود مهارت­های اجتماعی و خرده عامل­ های آن در دانش­ آموزان مبتلا به اختلال کم­ توجهی و بیش ­فعالی انجام شد.
روش: این پژوهش یک مطالعه شبه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس­ آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری دانش ­آموزان پسر 8 الی 12 ساله­ ی مبتلا به اختلال کم­ توجهی و بیش فعالی در مقطع ابتدایی شهر تهران، بودند. 32 نفر از این دانش­ آموزان به شیوه نمونه­ گیری در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل (16 نفر در هر گروه) قرار گرفتند و سپس با استفاده از پرسشنامه­ های اطلاعات سیاهه رفتاری کودک( آخنباخ/1978) و مقیاس درجه­ بندی مهارت­های اجتماعی گرشام و الیوت (1990)، مورد سنجش قرار گرفتند. گروه آزمایش طی 10 جلسه­ یک ساعته، تحت آموزش برنامه­ ی مهارت­های اجتماعی قرار گرفتند. داده ­ها با روش تحلیل کوواریانس چند متغیری با استفاده از نرم­ افزار آماری SPSS تحلیل شد.
یافته­ ها: نتایج پژوهش نشان داد که با آموزش گروهی مهارت­های اجتماعی، مهارت­های اجتماعی و خرده­ عامل­های آن در دانش­ آموزان پسر مبتلا به اختلال کم­ توجهی و بیش فعالی به طور معنا داری افزایش یافت (01/0=P) و این اثر تا یک ماه بعد از جلسات آموزشی تداوم داشت.
نتیجه­ گیری: از یافته­ های به­ دست آمده می­ توان نتیجه گرفت که آموزش مهارت­های اجتماعی به دانش ­آموزان مبتلا به اختلال کم ­توجهی و بیش فعالی می­ تواند مهارت­های اجتماعی و عوامل مرتبط با آن را در این دانش ­آموزان افزایش دهد، لذا تدوین برنامه­­ های مدون آموزش مهارت­های اجتماعی و گنجاندن آن در برنامه­ های آموزشی این کودکان به عنوان آموزش مکمل، مفید خواهد بود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb