جلد 8 - شماره سال ۱۳۹۷                   ‫جلد (8): 42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khatoonabadi R S, Ashori M. Working Memory and Social Competency: Hearing and Deaf Students. mejds. 2018; 8 :42-42
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-1021-fa.html
خاتون آبادی رؤیاسادات، عاشوری محمد. حافظهٔ فعال و کفایت اجتماعی: دانش‌آموزان شنوا و ناشنوا. مجله مطالعات ناتوانی. 1397; 8 () :42-42

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-1021-fa.html


1- دانشگاه تهران
2- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (1401 مشاهده)
 
هدف: دانش‌آموزان ناشنوا یکی از گروه‌های کودکان با نیازهای ویژه هستند و ناشنوایی به‌نحو گسترده‌ای به‌عنوان یکی از ناتوانی‌های بسیار شایع به رسمیت شناخته شده است. به نظر می‌رسد دانش‌آموزان ناشنوا درمقایسه با دانش‌آموزان شنوا درزمینهٔ حافظهٔ فعال و کفایت اجتماعی با مشکلات عمده‌ای مواجه باشند؛ بنابراین، پژوهش حاضر به‌منظور مقایسهٔ حافظهٔ فعال و کفایت اجتماعی در دانش‌آموزان شنوا و ناشنوا صورت گرفت.
روش‌بررسی: پژوهش حاضر، مطالعه‌ای علّی‌مقایسه‌ای بود. جامعهٔ آماری این پژوهش را دانش‌آموزان شنوا و ناشنوای دختر ۱۰ تا ۱۳‌سالهٔ شهر گرگان در سال ۱۳۹۷-۱۳۹۶ تشکیل دادند. دانش‌آموزان شنوا و ناشنوا به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند؛ به‌نحوی که اعضای هر گروه ۴۰ نفر بود. ابزارهای این پژوهش آزمون حافظهٔ فعال دانیمن و کارپنتر و پرسشنامهٔ کفایت اجتماعی فلنر، لیس و فیلیپس بود. اطلاعات جمع‌آوری‌شده از طریق آزمون‌های آماری کلموگروف اسمیرنوف، ام.باکس، لوین، t مستقل و تحلیل واریانس چندمتغیری در سطح معناداری ۰٫۰۵ و با استفاده از نسخهٔ ۲۳ نرم‌افزار SPSS تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که میانگین و انحراف‌معیار نمرات حافظهٔ فعال دانش‌آموزان ناشنوا (۳٫۲۷±۶۲٫۴۶) به‌طور معناداری کمتر از دانش‌آموزان شنوا (۳٫۱۱±۷۳٫۸۵) بود (۰٫۰۵<
p). همچنین میانگین و انحراف‌معیار نمرات مهارت‌های شناختی (۱٫۶۳±۱۵٫۷۶)، مهارت‌های رفتاری (۵٫۲۸±۱۵۱٫۲۸)، کفایت هیجانی (۱٫۴۷±۱۴٫۹۳) و آمایهٔ‌ انگیزشی (۲٫۳۸±۳۱٫۱۹) دانش‌آموزان ناشنوا به‌طور معناداری کمتر از مهارت‌های شناختی (۱٫۸۷±۱۰٫۳۱)، مهارت‌های رفتاری (۵٫۷۴±۱۲۶٫۰۹)، کفایت هیجانی (۱٫۴۰±۹٫۷۸) و آمایه‌ٔ انگیزشی (۲٫۱۲± ۲۵٫۳۴) دانش‌آموزان شنوا بود (۰٫۰۵<p).
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های پژوهش، حافظهٔ فعال و کفایت اجتماعی در دانش‌آموزان ناشنوا از دانش‌آموزان شنوا کمتر بود؛ بنابراین در این حوزه به برنامهٔ توانبخشی ویژه‌ای نیاز است تا حافظهٔ فعال و کفایت اجتماعی دانش‌آموزان ناشنوا افزایش یابد.

 

 
متن کامل [PDF 709 kb]   (504 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb